Katedra Nauk Humanistycznych i Prawnych oraz Katedra Polityki Regionalnej
Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej
ul. Luboszycka 7, 45-036 Opole
e-mail do organizatora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SPOŁECZEŃSTWO INTERNAUTÓW A KULTURA GLOBALNA
Edycja 5

Nowe media w edukacji wyzwaniem dla XXI wieku
7 grudnia 2018 roku

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod honorowym patronatem

dr hab. inż. Janusza Wielkiego, prof. PO
Dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej

Wicewojewody Opolskiej Violetty Porowskiej

Inspektora Jarosława Kalety
Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu

Lesława Tomczaka
Dyrektora Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu

Biblioteki Głównej Politechniki Opolskiej

Radia Opole

KOMITET ORGANIZACYJNY

 • dr hab. Maria Kalczyńska, prof. PO Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • dr Anna Rajchel Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • mgr Anna Jańdziak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komitet naukowy:

 • dr hab. Maria Bernat,
 • prof. PO, dr hab. Leszek Karczewski,
 • prof. PO, dr hab. Kazimierz Szczygielski,
 • prof. PO, dr hab. Brygida Solga,
 • prof. PO, dr inż. Brygida Klemens,
 • dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień

Współorganizatorzy

 • mgr Dariusz Domański- Dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr VI w Opolu im. Generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” w Opolu
 • mgr Aleksander Iszczuk- Dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II w Opolu
 • mgr Zofia Godlewska - Dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu
 • mgr Ewa Nowak-Kübler - Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu
 • mgr Dariusz Dobrowolski – Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu

Miejsce konferencji:

Centrum Nauki i Biznesu – CeNaBiz w Opolu, 45-047 Opole, ul. Waryńskiego 4

 • Udział w konferencji jest bezpłatny
 • Opłata za publikację - 200 zł
 • Wniesienie opłaty do dnia 30 września 2018 roku na konto organizatora

KONTO
ul. Prószkowska 76, 45-758 Opole
Politechnika Opolska Bank PEKAO S.A. I Oddział w Opolu, ul. Osmańczyka 15, 45-027 Opole
nr konta: 80 1240 1633 1111 0000 2651 2646
z dopiskiem: WEiZ-5 Konferencja społeczeństwo internautów a kultura globalna

Za wygłoszenie referatów oraz za ich druk autorzy nie otrzymują wynagrodzenia. Pozytywna recenzja nadesłanego tekstu stanowi warunek druku w pracy zbiorowej. Artykułów nieprzyjętych do druku nie odsyłamy autorom. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w konferencji organizatorzy nie przewidują możliwości zwrotu opłaty konferencyjnej. Koszty podróży i noclegów ponoszą uczestnicy konferencji. O dokonanie rezerwacji noclegów na czas konferencji uczestnicy proszeni są we własnym zakresie.

Termin nadsyłania podpisanych i zeskanowanych zgłoszeń oraz potwierdzenie wpłaty na adres mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. proszę przesłać do dnia 1 lipca 2018 roku.

Idea konferencji

Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej po raz piąty podjął się projektu na temat funkcjonowania społeczeństwa internautów w kulturze globalnej. Tym razem chcemy pochylić się nad udziałem nowych mediów w szeroko rozumianej edukacji.
Współczesny człowiek nie wyobraża sobie życia bez dostępu do szybkiego i całodobowego Internetu. Globalna sieć stała się miejscem spotkań, robienia zakupów, rozrywki, nauki i wielu relacji społecznych. To w przestrzeni wirtualnej najczęściej szuka się przyjaciół, znajomych oraz rozmaitych porad życiowych. Internet tak jak każde inne narzędzie ma swoje wady i zalety, dobre i negatywne strony.
Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W 2018 roku odbył się on pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
W związku z tym chcemy szukać odpowiedzi na pytania: jak można odpowiedzialnie edukować młodego odbiorcę do korzystania z sieci oraz jak wykorzystać sieć do nowoczesnej edukacji. Jednym z wyzwań, przed którym stoimy jest to w jaki sposób młody odbiorca posiądzie wiedzę o cyfrowym świecie. Kolejnym – jak przyszli dydaktycy i edukatorzy mogą wykorzystać potencjalne nowinki techniczne do urozmaicenia zajęć lekcyjnych. Czy jakość edukacji jest wprost proporcjonalna do możliwości nowych mediów? Co dają cyfrowe platformy i akademie edukacyjne? Jakie są zalety i wady e-edukacji? Jak poszerzyć innowacyjność form przekazu zajęć w szkołach różnych typów? Jakie metody wykorzystać przy „przełączeniu się uczniów” do cyfrowego świata?
Zapraszamy Państwa do udziału w naszej konferencji. Chcielibyśmy na te i inne tematy porozmawiać, podzielić się swoim doświadczeniem, spostrzeżeniami i uwagami.

Z wyrazami szacunku
Dr hab. Maria Kalczyńska, prof. PO
Dr Anna Rajchel

Pliki do pobrania: