Katedra Badań nad Komunikacją i Społeczeństwem Wielokulturowym
Department of Research on Communication and Multicultural Society
Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej
ul. Waryńskiego 4 45-047 Opole
tel. Sekretariat (+48) 77 449 88 00 fax (+48) 77 449 88 16
e-mail do organizatora: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SPOŁECZEŃSTWO INTERNAUTÓW A KULTURA GLOBALNA.
MŁODY UŻYTKOWNIK W SIECI

14 czerwca 2013 r. (piątek)

Konferencja pod honorowym patronatem

Danuty Jazłowieckiej
Posłanki do Parlamentu Europejskiego
i
dr hab. Joachima Foltysa, prof. PO
Dziekana Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej
oraz
mgr Haliny Bilik
Opolskiego Kuratora Oświaty

przy współpracy
mgr Mariusza Boguckiego Dyrektora Biura Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu; mgr Liliany Bisowskiej Rzecznika Praw Dziecka Kuratorium Oświaty w Opolu; nadkomisarz Katarzyny Szawdylas-Wasilewskiej Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Opolu; mgr Mirosławy Olszewskiej Pełnomocnika Marszałka Województwa Opolskiego ds. Uzależnień; mgr Aleksandra Iszczuka Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu; mgr Piotra Szaforsa Dyrektora Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr VI im. Generała L. Okulickiego „Niedźwiadka" w Opolu; mgr inż. Remigiusz Janika vice-dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, mgr Dariusza Dobrowolskiego dyrektora Technikum Elektrycznego w Opolu, oraz studentów Koła Naukowego Pracownia Badań nad Kulturą Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

Jesteśmy dziećmi wirtualnego świata, nie wyobrażamy sobie życia bez swobodnego dostępu do tej nieograniczonej przestrzeni, która niesie z sobą wiele korzyści ale i też zagrożeń. Jak dostosować do tych przemian młodego odbiorcę? Jak zarządzać mediami, aby były odbierane pozytywnie. Jakie zabezpieczenia stosować aby ustrzec się przed nieodpowiednimi przekazami internetowymi. Co wiedzą o sieci, uzależnieniach od komputera, Internetu, gier komputerowych młodzi użytkownicy? Jakimi kompetencjami musi dysponować młody użytkownik w obszarze korzystania z informacji globalnej? O tych m.in. problemach chcemy dyskutować podczas planowanej konferencji, na którą zapraszamy naukowców i badaczy tematyki, pedagogów, uczniów i studentów, rodziców, oraz wszystkich innych zainteresowanych w/w problematyką.

SEKRETARIAT konferencji:

  • Katarzyna Wójcik i Piotr Błaszczyk – studenci z Pracowni Badań nad Kulturą WEiZ PO
  • e-mali: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KOMITET ORGANIZACYJNY

  • dr hab. Maria Kalczyńska, prof. Politechniki Opolskiej
  • dr Anna Rajchel, Politechnika Opolska
  • mgr Mariusz Bogucki, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
  • dr hab. Leszek Karczewski, prof. PO
  • dr Elżbieta Czerwińska, Biblioteka Główna Politechniki Opolskiej
  • mgr inż. Remigiusz Janik, Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu

Dla prezentacji tematyki przez uczniów przewidziano nagrody fundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

W roku 2012 – odbyła się pierwsza edycja projektu. Zgromadziła kilkudziesięciu uczestników z wielu ośrodków akademickich Polski. Podjęty temat nie został wyczerpany. Organizatorzy idąc tym tropem kontynuują przedsięwzięcie.
W czerwcu 2013 r. ukaże się drukiem zbiór artykułów z pierwszej edycji: Społeczeństwo Internautów a kultura globalna. Prawno kulturowe aspekty funkcjonowania człowieka w wirtualnej rzeczywistości pod red. M. Kalczyńskiej, M. Majos i P. Malinowskiego.

Pliki do pobrania: