Pracownia Badań nad Kulturą powstała w marcu 2010 r., na Wydziale Ekonomii i Zarządzanie Politechniki Opolskiej w konsekwencji zainteresowań naukowo-dydaktycznych jej założycielki prof. Marii Kalczyńskiej oraz zaangażowaniu studentów.
Celem Pracowni jest aktywizacja studentów Wydziału. Ważne jest m.in. wdrażanie młodzieży w różne działania, m. in: rozwijanie zainteresowań, umiejętności współpracy w grupie, jak również kształtowanie odpowiednich postaw społecznych i prokulturowych.
Członkowie Pracowni pod opieką profesorską realizują tematy badawcze i organizują spotkania popularnonaukowe, m.in. przygotowują prace o aktywizacji młodzieży, nie obce są im także zagadnienia dotyczące kultury i wielokulturowości europejskiej.
Do szczególnych osiągnięć Pracowni należy cykl spotkań z Europejczykami w ramach wykładów i dyskusji (Andrzeja Skibniewski z Holandi, Marius Otto z Niemiec), promocje publikacji: m.in.: „Ślązacy w Niemczech po 1945 roku, „Ludzie polonijnych mediów w Berlinie", „Kresowianie na Śląsku Opolskim po 1945 r.", udział w organizacji pomocy dla dzieci polskich z Rejonu Lwowskiego na apel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" w Opolu (wiosna 2010 r.), współorganizacja z przedstawicielami Gminy Chrząstowice, Stowarzyszeniem Ochrony Poloników Niemieckich i opolskiego Oddziału „Stowarzyszenia Wspólnota" Polska okolicznościowego nabożeństwa i spotkania z parlamentarzystami w 30 dzień po katastrofie smoleńskiej (Dębie 16.05.2010 r.), udział z referatami w konferencjach: „Wymiar wykluczenia społecznego na przykładzie młodych" (26.10.2010 r.), „Zróżnicowane problemy wykluczenia społecznego w Unii Europejskiej"(26.10.2010 r.), Perspektywy młodzieży. Młodzież w perspektywie" (25.10.2011); „Społeczeństwo internautów a kultura globalna" (28.05.2012). „Kresowianie na świecie" (12.11.2012) i wiele innych.
Ważny był także udział w międzynarodowym projekcie „Berlińscy Polacy w Opolu", uczestnictwo w wykładzie polonijnej publicystki E. M. Slaskiej „Polacy w Berlinie. Historia i dzień dzisiejszy" (29.10.2010 r.) oraz Bernarda Kwoki z Herne (20.04. 2010). Studenci zajmowali się także przygotowaniem i przeprowadzeniem ankiety dla studentów kończących naukę na Wydziale Zarządzania na temat: „Zwiększenie aktywności młodych po ukończeniu studiów". Poza tym proszono nas o prowadzenie sekretariatu XIX Spotkania Redaktorów Gazet Akademickich na Politechnice Opolskiej (30.08.2011 r.) i konferencji „Kresowianie na świecie" (2012).
Pracownia od lutego 2012 r. posiada stronę internetową, dostępną pod adresem: www.pbnk.po.opole.pl, gdzie można przeczytać o: aktualnościach i działalności Pracowni, ciekawostkach na temat członków, zobaczyć galerię zdjęć oraz poznać dane kontaktowe.


Opiekun Pracowni: prof. nadzw. Maria Kalczyńska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.pbnk.po.opole.pl