IX edycja konkursu "Licencja na biznes - liczy się pomysł" przechodzi do historii. Wydarzenie, którego po raz pierwszy byliśmy organizatorem (we wcześniejszych edycjach współorganizowaliśmy konkurs z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct w Opolu działającym w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki - teraz role się odwróciły) zgromadziło niemalże 100 uczniów z trzech szkół średnich z naszego regionu. 21 listopada 2019 r. w budynku CeNaBiz pojawiły się zespoły - reprezentanci następujących szkół:

 • Technikum TEB Edukacja w Opolu;
 • Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla;
 • Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V mieszczące się w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu.

W pierwszej części „Licencji na biznes” uczestnicy podszkolili swoje kompetencji biznesowe poprzez uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez wykładowców Wydziału: dr inż. Małgorzatę Adamską, dr inż. Łukasza Dymka oraz dr inż. Piotra Bębenka, którzy byli jednocześnie opiekunami kreatywnymi zespołów konkursowych. Efektem ponad trzygodzinnych warsztatów była opracowana przez uczniów koncepcja produktu, usługi lub profilu działania firmy, zgodnie z zasadami budowania modelu biznesowego.
W drugiej część konkursu liczył się pomysł i sposób jego zaprezentowania przed jury konkursowym.
Czteroosobowe jury, w którym zasiedli przedsiębiorcy i osoby związane ze środowiskiem start-up’owym, dokonało wnikliwej oceny prezentowanych pomysłów biorąc głównie pod uwagę: oryginalność pomysłu, potencjał rynkowy, analizę finansową oraz promocję projektu.

W gronie jury znaleźli się:

 • Radosław Atlas – przedsiębiorca, absolwent Politechniki Wrocławskiej, Wydział Podstawowych Problemów Techniki, specjalizacja – matematyka stosowana. Od 1989 roku założyciel i właściciel firmy Atel Electronics zajmującej się importem i dystrybucją pasywnych oraz aktywnych elementów sieci teleinformatycznych, przyrządów pomiarowych, narzędzi instalacyjnych. Od ponad 20 lat członek Loży Opolskiej Business Centre Club. Członek założyciel Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Członek Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na rzecz Kolei. Wykładowca na studiach podyplomowych „Biznes chiński – Jak działać skutecznie w czasach Jedwabnego Szlaku” w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Członek Rady Biznesu Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej
 • Małgorzata Adamska – przedsiębiorca, za-ca dyrektora OCRG, absolwentka Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Do godziny 16 z-ca Dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki ze specjalnością Fundusze Europejskie, po 16:00 przedsiębiorczyni i twórczyni marki BIOTIKA. Od ponad 20 lat aktywna instruktorka fitness, fotograf – amator, pasjonatka longboardów, snowboardów oraz kuchni roślinnej. W wolnej chwili zgłębia tematy dotyczące tzw. psychologii pozytywnej oraz szeroko rozumianej ekologii. Motto życiowe: Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie!
 • Maciej Maj – przedsiębiorca, założyciel agencji badań rynkowych i marketingowych Openfield. Swojej ścieżki zawodowej szukał w sporcie jednak skończył zajmując się badaniami. Obecnie pracuje dla globalnych marek, polskich przedsiębiorstw i sektora
  publicznego (Hyundai, Stegu, Polsat, Kaufland, Deloitte, Dr Max, Kler, PKP, Play, Leroy Merlin). Jest dużym pasjonatem nowych technologii i transformacji
  cyfrowej. W wolnych chwilach zaczytuje się w fantasy, biografiach i komiksach.
  Formę stara się trzymać poprzez bieganie i grę w koszykówkę.
 • Katarzyna Łukaniszyn-Domaszewska - doktor nauk ekonomicznych, wykładowczyni Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Wcześniej pracownik Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Związana z ekosystemem start-up’owym Opola, koordynatora konkursu „Warm up your business” organizowanego przez Park Naukowo-Technologiczny w Opolu i firmę ECO. Z zamiłowania Instruktorka Fitness.

Uczniowie z LO V z Opola zaproponowali pomysł biznesowy „Sky Garden”. Idea funkcjonowania „podniebnych ogrodów” wpisuje się w coraz bardziej popularny trend eko, a specyfika działania to tworzenie zielonych ogrodów na dachach oraz ścianach budynków. Interesujące jest to, że rośliny miałyby czerpać energię z zamontowanych paneli fotowoltaicznych, a wodę ze specjalnych zbiorników na deszczówkę.
Zespół młodych przedsiębiorczych z Technikum TEB Edukacja w Opolu również nie pozostał obojętny względem środowiska naturalnego a ich pomysł na autorskie, rozpuszczalne w wodzie torby „Eco – Bag” wykonane z naturalnych surowców, zilustrowali logiem sympatycznego żółwia, pokazując tym samym, iż nie powinniśmy przechodzić obojętnie wobec problemu jakim jest globalne skażenie mórz i oceanów plastikiem.
Salon „Your Tunning”, który w nowatorski sposób „podkręcałby” moc silnika dbając jednocześnie o „szpanerski” wygląd samochodu, chcieliby otworzyć uczniowie z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. Ten męski zespół „mechaników” zidentyfikował potrzebę personalizowania samochodów, ale przy tym z mechaniczną precyzją opracował zarys biznesplanu.

Jury konkursu wyłoniło zwycięzcę - zespół z V LO - doceniając pomysł oraz profesjonalną prezentację. Choć zwycięzca jest tylko jeden to warto odnotować, że żadna drużyn nie opuściła budynku z pustymi rękami. Nagrodami w konkursie były ufundowane przez OCRG karty przedpłacone dla szkół i tak za zajęcie I miejsca zespół otrzymał 2 000 PLN, za zajęcie II miejsca - 1 500 PLN, a za zajęcie III miejsca - 1 000 PLN.

„Licencja na biznes” to konkurs, w którym młodzi ludzie mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Jego celem jest popularyzacja i promocja postaw przedsiębiorczych wśród uczniów szkół średnich w województwie opolskim. W roku 2020 czeka nas jubileuszowa, bo X edycja tego wydarzenia i na pewno przygotujemy specjalną formułę i specjalne nagrody.