Tegoroczna edycja konkursu Licencja na biznes (Inicjatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki) odbyła się 24 października w CeNaBiz. Wzięły w niej udział cztery zespoły z następujących szkół:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II w Opolu;
  • Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” z Opola;
  • Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie;
  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V mieszczące się w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Młodzież najpierw uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez wykładowców WEIZ: dr inż. Marzenę Szewczuk-Stępień, dr inż. Małgorzatę Adamską, dr inż. Łukasza Dymka, dr inż. Piotra Bębenka oraz dr inż. Przemysława Misiurskiego. Wykładowcom dzielnie towarzyszyli studenci w osobach: Ewelina Wolna, Anna Jasińska, Sylwia Jurczyk, Marek Kubilas oraz Kazimierz Gryguć. Podczas warsztatów uczniowie opracowywali koncepcję produktu, usługi lub profilu działania firmy, a później prezentowali przed jury swój pomysł na biznes.
Czteroosobowe jury, w którym zasiedli przedsiębiorcy, dokonało oceny prezentowanych pomysłów biorąc głównie pod uwagę: oryginalność pomysłu, potencjał rynkowy, analizę finansową oraz promocję projektu.
Wśród gronie jury znaleźli się:

  • dr Iwona Święch - Olender - od 11 lat zaangażowana w przedsięwzięcia wspierające opolski biznes. Inicjatorka szeregu flagowych działań samorządu województwa w obszarze sieciowania firm, podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz wdrażania usprawnień organizacyjnych w firmach. Aktualnie właścicielka agencji eventowo - szkoleniowej, a prywatnie pasjonatka naturalnej kuchni.
  • dr Wojciech Rogala menadżer o bogatym doświadczeniu w kreowaniu postaw przedsiębiorczych w regionie i kraju. Od lat inspiruje, konsultuje i doradza w efektywnym rozwoju. Jako prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami kieruje szeregiem przedsięwzięć społeczno-gospodarczych, które wspomagają przedsiębiorstwa i gminy w kraju.
  • Małgorzata Adamska - marketingowiec z zacięciem psychologicznym, instruktorka fitness, która totalnie oddaje się swoim zainteresowaniom. Współzałożycielka firmy Biotika – opolskiej manufaktury produkującej m.in. świece zapachowe oparte na ekologicznym wosku sojowym. Wierzy, że najlepsza droga do sukcesu odbywa się w towarzystwie pasji, konsekwencji i pozytywnych relacji.
  • Bartosz Kasperski dzięki swojej pasji do gór i wody stał się założycielem firmy Progress Boards. Firma zajmuje się produkcją ręcznie robionych desek snowboardowych, wakeboardowych, nart, itp. Doświadczenie, upór i wytrwałość w dążeniu do celu to Jego recepta na przyszłość. Jest przykładem Kogoś, kto pasję zamienił w biznes.

Propozycja młodzieży z „ekonomika” wynikała z zainteresowań jakie posiadają uczniowie klasy logistycznej. Uczestnicy warsztatów zauważyli potrzebę stworzenia aplikacji osobistego przewodnika turystycznego. Dotychczasowe rozwiązania koncentrują się tylko na oferowaniu opisów uzupełnionych co najwyżej zdjęciami. Rozwiązanie polega na dostarczeniu klientom przewodnika multimedialnego w smartfonie uzupełnionego o narrację lektora. Tak też powstał, unikatowy na skalę światową, produkt Book of Legends.
Grupa z V LO po burzliwej dyskusji dokonała wyboru pomysłu na biznes decydując się na wykorzystanie trendu proekologicznego oraz akcji "Tu pijesz bez słomki". Zaproponowana koncepcja opierała się na wprowadzeniu na rynek ekologicznych i biodegradowalnych opakowań dla gastronomii, wytwarzanych z surowców wtórnych. Stworzona przez uczniów marka PAPER LEAF, postawiła na działalność gospodarczą ukierunkowaną koncepcją zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.
Propozycja produktu II LO to bransoletka/zegarek bezpieczeństwa o nazwie ZOOM4YOU wraz z usługą abonamentową stałego monitowania. Głównym zadaniem urządzenia będzie dbanie o zdrowie i życie osób, w szczególności w podeszłym wieku, które często są osobami samotnymi.
Pomysł grupy z Namysłowa to uruchomienie Pozytywki – pubu dla złamanych serc. Młodzież postanowiła przygotować plan otwarcia i prowadzenia takiego klubu gdyż sami chętnie skorzystaliby z jego usług. Wspólne kursy tańca czy tematyczne spotkania za przysłowiową dyszkę klientom pozwoliłyby zyskać nowe przyjaźnie czyli tytułowy pozytywny kurs na życie, a właścicielom zarobić.

Jury konkursu wyłoniło zwycięzcę - zespół z V LO - doceniając pomysł działań proekologicznych, rzeczowe przygotowanie biznes planu oraz profesjonalną prezentację. Gratulujemy zwycięzcom !!! Dziękujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie dyrekcji szkół i nauczycielom opiekunom, którzy przyszli z młodzieżą na Politechnikę Opolską.

Mówili i pisali o nas: