2 i 9 lutego br. kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów klas drugich o profilu informatycznym z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, pod opieką Pani Doroty Kulik-Nowak uczestniczyła w warsztatach z przedsiębiorczości, które dla młodzieży zorganizowali wykładowcy Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Budynek Centrum-Nauka-Biznes, popularnie nazywany CeNaBiz, stał się płaszczyzną spotkania, którego głównym celem było zainspirowanie uczniów szkoły średniej do zainteresowania się przedsiębiorczością i pomysłem na własny autorski biznes.
Razem z dr inż. Piotrem Bębenkiem pobudzali swoją kreatywność i doświadczyli rywalizacji w pracy zespołowej. Dr inż. Urszula Romaniuk wprowadzała w tajniki finansowania działalności gospodarczej i dzieliła się swoją nieocenioną wiedzą w obszarze podatków. Dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień zachęcała to rzetelnego planowania strategicznego i pokazała jak proste narzędzie w postaci analizy SWOT może uświadomić początkującym przedsiębiorcom gdzie jestem, a gdzie mogę znaleźć się w przyszłości. Dr inż. Łukasz Dymek tradycyjnie pojawił się z kamerą, co wywołało małą konsternację, ale warsztaty z autoprezentacji uczestnicy zajęć na pewno zapamiętają na długo. Dr inż. Małgorzata Adamska wprowadzała w tajniki marketingu, objaśniając jak istotne są marka, nazwa produktu i przemyślana kampania marketingowa z rozpoznawalnym logo. Na zakończenie każdy miał okazję założyć fikcyjną dwuosobową spółkę, wcielić się w rolę jednego z rzemieślników (kowal, tkacz lub piekarz), zająć się produkcją bryk, płócien czy chleba, potargować na jarmarku i wybrać się w daleką wyprawę handlową np. do Stambułu czy Moskwy, bo tak w skrócie można opisać akcję gry Chłopska Szkoła Biznesu, w którą zagrali uczniowie.
Mamy nadzieję, że młodsi koledzy informatycy zostali zachęceni do bycia przedsiębiorczym i pomyślą o swoim własnym biznesie, a póki co będzie im łatwiej przygotować projekt z przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości.